EN
LRSP piedalās Artacc projektā

Latvijas Radošo savienību padome piedalās starptautiskā ARTACC projektā, kura mērķis ir sniegt praktiskas zināšanas un iemaņas radošo profesiju pārstāvjiem, lai tie spētu sekmīgāk īstenot savas radošās idejas un veiksmīgāk tās 'pārdot' kultūras tirgū. Divi galvenie apmācības virzieni – coaching un radošs mārketings. Projekts noritēs semināru veidā, kur pasniedzēji no Dānijas, Somijas, Nīderlandes un Latvijas 2 -3 dienas strādās ar nelielām 'mākslinieku' grupām. Projektu Latvijā īsteno Rīgas Doma kora skolas atbalsta biedrība.

 

Plānotie semināru norises laiki:
2 – 3 dienu seminārs 28. maijā (2010).
2 – 3 dienu seminārs ~ 25. septembrī (2010).
Noslēguma konference 2011. gada 17. - 20. marts

 

Semināri un konference ir bezmaksas. Vietu skaits ierobežots – 2 grupas pa 15 cilvēkiem uz katru semināru. Lai varētu labāk uzzināt radošo savienību biedru vēlmes un profesionālās vajadzības, un sagatavot semināriem visaktuālāko mācību programmu, projekta veidotāji līdz martam plāno noanketēt plašu radošo profesionāļu loku!

 

Sīkāku informāciju jums sniegs projekta koordinatore Jolanta Klišāne: jolanta.klisane@kriic.lv 29274244

 

Zemāk bilde no ARTACC projekta partneru tikšanās 2009. gada novembrī, un garāks apraksts par projekta mērķiem un uzstādījumu.

 

 

 

ARTACC - profesionālo mākslinieku un kultūras darbinieku tālākizglītības iespējas Latvijai.

 

 

            Mūsdienās varam novērot, ka pasaule piedzīvo pāreju no industriālā sabiedrības modeļa uz informācijas sabiedrības modeli, līdz ar to patērētāji, valsts iestādes un privātas firmas pieprasa dažādību un novitātes preču un pakalpojumu sfērā. Arī māksliniekam (mūziķim, rakstniekam, režisoram, dejotājam, gleznotājam, dizainerim u.c.) šajā jaunajā sabiedrības modelī ir jauns statuss un loma. Radošās industrijas ieņem arvien nozīmīgāku lomu Eiropas ekonomikas attīstības veicināšanā, jo māksla veicina socio–ekonomisku attīstību un ir svarīga katra cilvēka un kopienas kultūras identitātes atspulgs. Tāpēc ir svarīgi apzināties, ka jebkurai kultūras jomai ir būtiski nacionāli, sociāli un ekonomiski mērķi un stratēģiski uzdevumi. Latvijā, tāpat kā visā Eiropas Savienībā, vēl joprojām daudzi mākslinieki strādā tradicionālā veidā, līdz ar to lielākā mākslinieku problēma iekļauties jaunajā sabiedrības modelī ir ļoti augsta profesionalitāte un prasme savā nozarē, bet izteikts zināšanu trūkums uzņēmējdarbības, mārketinga, svešvalodu, datorprasmes jomā. Šo zināšanu trūkums bieži vien noved māksliniekus sociālā riska grupā. Nevarot atrast atbalstu savu ideju realizācijai, mākslinieks nonāk vai nu valsts aprūpē, zaudē savu profesionalitāti, vai vispār nomaina profesiju. Liela daļa mākslinieku neapzinās iespēju izmantot savu mākslu ne tikai kā pašmērķi, bet arī kā līdzekli, lai attīstītu citas, arī ar mākslu tieši nesaistītas jomas - konsultāciju biznesā, radošajā industrijā, tradicionālajā biznesa pasaulē. Šāda pieeja paver māksliniekam jaunas darba iespējas. Līdz ar tirgus ekonomikas attīstību, lai varētu nopelnīt iztikas līdzekļus, māksliniekiem neizbēgami būs jāapgūst kā radīt, attīstīt un pārdot savus projektus un pakalpojumus vai nu saglabājot iepriekšējo nodarbinātības zonu, vai ar savām prasmēm iekļauties citā. Latvijā šāda modeļa attīstība un izglītības iegūšana sevišķi nepieciešama padomju laikā iegūtās izglītības un pieredzes dēļ, jo tad par jebkura, gan valsts iekārtas iedejām atbilstoša, darba realizāciju, publicitāti un atalgojumu rūpējās valsts, un mākslinieks varēja tikai radīt, taču tagad, kad ir mainījusies valsts iekārta, mākslinieka darbības amplitūda iegūst pavisam citu nokrāsu.

 

            ARTACC projekta mērķis ir izpētīt Eiropas valstu pieredzi un izveidot kvalitatīvu tālākizglītības programmu, lai varētu izglītot profesionālos māksliniekus un kultūrizglītības iestāžu vadītājus, kuri blakus savām ierastajām funkcijām sabiedrībā varētu iegūt nepieciešamās iemaņas un zināšanas un būtu veiksmīgi jaunajos apstākļos:

 

  1. radīt jaunas darbības iespējas sev pašiem un citiem māksliniekiem;
  2. saprast sabiedrības pārmaiņas un rast jaunus risinājumus sabiedrībā un uzņēmējdarbībā;
  3. paplašināt savu sociālo lomu no darba ņēmēja uz pašnodarbināto vai uzņēmēju;
  4. atrast un attīstīt jaunas, inovatīvas jomas jau esošajā darbības laukā;
  5. pieredzēt un izmantot iegūto pieredzi kopīgā sadarbībā un citu mākslinieku konsultēšanā;
  6. mācīties pētīt, attīstīt un radīt jaunas idejas, plānot, prezentēt, sākt darbību un gūt panākumus;
  7. iegūt uzņēmējdarbības prasmes.

 

Rezultātā tiks ieviests izglītības modelis, kas līdz šim Latvijā nav bijis sastopams. Šis modelis palīdzēs nodrošināt inovatīva mākslinieku darbību, viņu uzņēmējdarbības prasmju un pieredzes pilnveidi, sociālās situācijas uzlabošanu, darba iespēju paplašināšanu, ienākumu palielināšanos.

 

 

Lai veiksmīgi ieviestu šādu modeli, projektā paredzēti sekojoši izpētes darbi:

1)      izpētīt mērķauditorijas - Latvijas profesionālo mākslinieku un kultūriestāžu vadītāju, vajadzības;

2)      izpētīt Dānijas Artlab modeli – profesionālo mākslinieku tālākizglītības piedāvājumu Dānijā;

3)      izpētīt Dānijas, Nīderlandes, Somijas Artlab modeļu darbību, metodes un saturu;

            Dānijas Artlab modeļa ieviešana Latvijā attīstīs kvalitāti un inovāciju mākslinieku tālākizglītībā, organizācijas procesā un praksē, kā arī sekmēs kvalitatīvas izglītības iespējas starp Dāniju – Latviju un citām Eiropas valstīm. Šis modelis ir paredzēts darbā ar pieaugušajiem, tāpēc tas tieši atbalsta mūžizglītības sistēmas uzturēšanu Latvijā.

            ARTACC projektu realizē Rīgas Doma kora skolas atbalsta biedrība. Projekta sadarbības partneri ir ARTLAB/DK, Dānija, Kultūras un Radošās Industrijas izglītības centrs, Latvijas Radošo savienību padome, profesionālu mākslinieku tālākizglītības centrs Kunstenaars&Co no Nīderlandes un Turku (Abo) universitātes Tālākizglītības centrs, Somija.

 

ARTACC projekta īstenošanas rezultātā būs iespējama tālāka darbība Latvijā pēc projekta beigām:

1)      „Ievadkurss” - izglītotāju/vadītāju kursi, kuru laikā tiek sagatavoti multiplikatori Latvijas mākslinieku un kultūrizglītības iestāžu vadītāju tālākizglītošanai Latvijā; multiplikatoru komandu 10 – 12 cilvēku sastāvā izglīto Dānijas Artlab treneri;

1)      „Latvijas paātrinājums” - KRIIC ietvaros izveidoti mākslinieku un kultūrizglītības iestāžu vadītāju kursi, ko vada sagatavotie multiplikatori un kurus pārrauga Dānijas Artlab treneri; projekta ietvaros tālākizglītību saņem 450 personas;

2)      „ARTACC - mākslinieku un kultūrizglītības iestāžu vadītāju tālākizglītības sistēmas izveide Latvijā” - sadarbojoties ar Dānijas, Somijas, Nīderlandes, Zviedrijas un Vācijas Artlab organizācijām, veidojot sadarbības tīklus un apmainoties ar vieslektoriem.

 

Projektu finansē ES programma Leonardo da Vinci.

 

 


atgriezties