EN

Viktors Lagzdiņš

vārds:Viktors
uzvārds:Lagzdiņš
profesija:Prozaiķis
radošā organizācija:Rakstnieku savienība(kopš 1959.gada)
dzīvesvieta:Rīga
dzimšanas gads:1926
miršanas gads:2008
cv
Piedzimu 1926. gada 28. augustā Rīgā. Tēvs bija inženieris, māte – skolotāja. 1931. gadā ar māti pārcēlos uz dzīvi Liepājā.
1933.g. rudenī sāku mācīties vācu pamatskolas sagatavošanas klasē, bet no 1934. gada apmeklēju Blaumaņa pamatskolu, ko beidzu 1940. gada pavasarī. Tā paša gada rudenī sāku mācības Liepājas ģimnāzijā, kuras turpināju līdz priekšpēdējai klasei 1944. gada pavasarī, bet jūlija pēdējās dienās mani mobilizēja Latviešu leģionā, 15. divīzijā.
Pēc neilga laika Karostā pavadīta laika mūs nosūtījā uz Poliju, septembrī mani iedalīja artilēristos un aizsūtīja uz Čehoslovākiju apmācībās, tās beidzās gada nogalē, pēc tam atkal nokļuvu Polijā. Sākoties krievu ofensīvai februārī notika atkāpšanās, aizkļuvām līdz Greifsvaldei, kur mūs, angļus nesasniegušus, panāca krievu tanki. Man izdevās nokļūt pārsūtīšanas punkta nometnē Prenclavā, no kurienes pēc tīfa epidēmijas karantīnas tikai rudenī sākās ceļš uz Latviju, taču tas pārtrūka jau Austrumprūsijā, kur visus jauniešus mobilizēja sarkanarmijā. Drīz kādā naktī vairāki latvieši sakāpām uz ātrvilciena vagonu kāpnītēm un tikām līdz Kauņai. Ap novembra vidu sasniedzām Rīgu.
Liepājā 1946. gada pirmajos mēnešos sāku strādāt Liepājas energorajona tehniskajā daļā, vispirms par rasētāju, vēlāk par tehniķi. 1946. gadā iestājos arī Liepājas Pedagoģiskās skolas pēdējā klasē, ko pabeidzu 1947. gada pavasarī (ar izcilību).
1947. gadā pārcēlos darbā uz Aizputes apriņķa Dzērves – Cīravas septiņgadīgo skolu, kur līdz 1952. gada pavasarim strādāju par skolotāju un arī pionieru vadītāju, pēc tam atgriezos atkal Liepājā.
1952. g. izglītības nodaļa mani norīkoja par direktoru Liepājas pionieru namā, kur strādāju līdz 1958. gadam. 1952. gada vasarā apprecējos ar Dzidru Reitu, 1955. agdā piedzima meita Anita. 1953. gadā iestājos Rīgas Pedagoģiskā institūta neklātienes nodaļā, valodu un literatūras fakultātē, ko pabeidzu 1958. gada vasarā (ar izcilību).
1958. gadā sāku strādāt Liepājas laikraksta “Komunists” redakcijā, kur manos pienākumos ietilpa kultūras jautājumi, literārā lappuse, kā arī humora un satīras lappuse “Ventilators”. Līdz 1982. gadam strādāju par literārās nodaļas redaktoru “Lauku dzīvē”.1986. gadā kļuvu par pensionāru.
Ar literatūru saskāros agri – neskaitot to, ko tēvs man lasīja priekšā, pats lasīt pamatos iemācījos četur gadu vecumā, un šī nodarbe kļuva par manu lielāko aizraušanos uz visu mūžu. Jau agrā bērnībā bija skaidrs, ka būšu rakstnieks. Savu pirmo stāstu uzrakstīju jau pirms skolas gaitu sākuma, kaut ko prozā turpināju sacerēt gan pamatskolas, gan ģimnāzijas gados. Taču iestājās pieces gadus ilgs pauses periods sakarā ar iesaukšanu armijā. Pēc atgriešanās par rakstīšanu var runāt jau nopietnāk.
Tālāk skat. radošo biogrāfiju.
radošā biogrāfija
Rakstnieku savienība
Pirmais literārais tēlojums publicēts žurnālā "Bērnība" 1949. gadā.

Grāmatas:
-"Teltis pie upes" 1958.g. - stāsts par skolēnu vasaras nometni laukos (tulkota krievu un moldāvu valodā, fragments arī kirgīzu valodā).
-"Pārbaude" 1959.g. - īsie stāsti un tēlojumi bērniem (titulstāsts tulkots krievu, lietuviešu un baltkrievu valodā).
- "Indiāņu virsaitis Drošsirdīgais Ķiķāķis" 1963.g. - tēlojumu cikls par dabas skaistumu (fragmenti tulkoti krievu, angļu, spāņu un poļu valodā).
- Krājums "Vienas gadskārtas lokā" 1965.
- "Zili zaļā romantika" 1966.g. - liriski humoristiskas ceļojumu piezīmes par Ventu un Gauju, Vidzemes un Latgales augstienēm].
- "Virs miglas ir zvaigznes" 1967.g. - garais stāsts pamatskolas vecuma bērniem par Liepājas puikām (tulkota krievu valodā).
- "Nelaimes auglis" 1968.g. - humoristiskas prozas krājums (fragmenti tulkoti krievu valodā).
- "Ķēdes loks" 1972.g. - pusaudžiem rakstīts garais stāsts par Rietumkursas mežu puikām (tulkota vācu, krievu, ukraiņu un kirgīzu valodā).
- "Nakts "Mežāžos"" 1976.g. - detektīvstāsts (tulkota igauņu, lietuviešu, krievu, angļu, slovāku, ungāru, čehu un ukraiņu valodā). Pēc grāmatas motīviem 1984.g. Rīgas kinostudijā uzņemta filma "Aveņu vīns".
-"Zili zaļā" 1986. - izlase (stāsts "Trešais" un parodijas "Dēls iet pasaulē" tulkoti arī krievu valodā).

70.-80. gados uzrakstīts apjomīgs stingri dokumentāls autobiogr. darbs "Dzīvības koka smarža", taču pagaidām vēl nav izdots.